MAL212625102E3
Mfr.Part #
MAL212625102E3
Manufacturer
Vishay
Package/Case
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL
* Quantity
Request A Quote(RFQ)
* Contact Name:
* Company:
* E-Mail:
* Phone:
* Comment:
* Captcha:
loading...
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
231mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
Impedance :
108 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
8000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Part Status :
Active
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
756 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
630 mA @ 100 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V