338LBA050M2BD
Mfr.Part #
338LBA050M2BD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package/Case
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
* Quantity
Request A Quote(RFQ)
* Contact Name:
* Company:
* E-Mail:
* Phone:
* Comment:
* Captcha:
loading...
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
175.83mOhm @ 120Hz
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Part Status :
Active
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
Datasheets
338LBA050M2BD
Manufacturer related products
    CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
    CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP
    CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL
    CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
    CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL